WSPÓLNOTA ŚLĄSKA
„CIOSEK”
STATUT STOWARZYSZENIA
My, Radni Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Radni Powiatu Rybnickiego, Członkowie zrzeszeni w strukturze Wspólnoty Śląska „Ciosek” świadomi swej służebnej roli wobec Śląska, jego tradycji i odmienności kulturowej barwnie wpisanej w Polskość, pomni, że co czynimy - czynimy jako przedstawiciele jego obywateli, przed którymi odpowiadamy, przechowując w naszych sercach i umysłach wielowiekową historię Śląska, z czcią odnosząc się do naszych przodków, których ofiary sprawiły, że Śląsk pozostał regionem dumnym ze swych cór i synów jednocześnie patrzącym z optymizmem w przyszłość wdzięczni poprzednim pokoleniom za ich trud okupiony krwią i ciężką pracą, ufni, że w pracy dla naszego Miasta, Powiatu i całego Śląska nie zabraknie nam siły i wytrwałości, których źródłem dla wielu z nas jest wiara w Boga, a dla wszystkich - wiara w głęboki sens publicznej służby, w trosce o dobro wspólne Naszą Małą Śląską Ojczyznę - pragnąc zapewnić naszemu Miastu , Powiatowi jak i całemu Śląskowi sprawne i uczciwe rządy oraz jak najlepsze, sprawiedliwe i stabilne zaspokajanie potrzeb mieszkańców naszego regionu, nawiązując do zasad pomocniczości i decentralizacji będących fundamentalnym i niepodważalnym kamieniem węgielnym polskiego ustawodawstwa samorządowego, ustanawiamy
STATUT STOWARZYSZENIA WSPÓLNOTA ŚLĄSKA „CIOSEK”
Rozdział I.
Postanowienia ogólne.
§ 1 Stowarzyszenie nosi nazwę; Wspólnota Śląska „Ciosek” i w dalszej części statutu jest zwane Stowarzyszeniem. Zrzesza ludzi utożsamiających się z kulturą i tradycją Śląska. Stowarzyszenie może używać skrótu – Stowarzyszenie „Ciosek”.
§ 2 1. Siedziba Stowarzyszenia mieści się w Czerwionce – Leszczynach, a terenem działania jest terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z szczególnym uwzględnieniem obszaru Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny oraz Powiatu Rybnickiego.
2. Do realizacji celów statutowych stowarzyszenie może prowadzić działania poza granicami kraju na terenie innych państw z poszanowaniem tamtejszego prawa.
§ 3 Stowarzyszenie posiada osobowość prawną. Powołane jest na czas nieokreślony.
§ 4 Stowarzyszenie ma prawo używania pieczęci i wyróżniającego je znaku graficznego
§ 5 Stowarzyszenie działa zgodnie z przepisami niniejszego Statutu, Ustawą o Działalności Pożytku Publicznego i o Wolontariacie oraz Ustawą Prawo o stowarzyszeniach. Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich członków. Do realizacji swoich celów statutowych może zatrudniać pracowników.
§ 6 Wspólnota Śląska „Ciosek” może zrzeszać się w krajowych i międzynarodowych organizacjach o takim samym lub podobnym zakresie działania - według zasad określonych w ich Statutach i Regulaminach.
ROZDZIAŁ II
CELE I SPOSOBY REALIZACJI
§ 7 Celem Stowarzyszenia są wszelkie działania zmierzające do uchronienia od zapomnienia piękna kultury Śląska oraz jej popularyzacja i krzewienie wśród miejscowej ludności, a także:
1.Kształtowanie i rozwijanie wśród ludności Śląska aktywnej postawy obywatelskiej, sprzyjającej powstaniu poczucia pełnego włodarzenia i współodpowiedzialności za region w którym żyją.
2.Współuczestniczenie we współczesnej integracji zamieszkujących Śląsk grup ludności, bez względu na zróżnicowanie etniczne oraz na umacnianiu szacunku dla różnic kulturowych reprezentowanych przez te grupy.
3.Utrzymywanie ze środowiskiem Ślązaków bez względu na ich miejsce zamieszkania, kontaktów kulturowych i ekonomicznych, oraz podtrzymywanie wśród nich więzi emocjonalnych ze stronami ojczystymi.
4.Podtrzymywanie i i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
5.Działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego.
6.Działalność charytatywną.
7.Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego 8.Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochronę dziedzictwa przyrodniczego
9.Upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji
§ 8 Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
1. Prowadzenie dystrybucji wydawnictw własnych oraz materiałów o podobnej tematyce
2. Współpracę z organizacjami pozarządowymi o podobnych celach działania
3. Prowadzenie działalności kulturalno – oświatowej, szkoleniowej, edukacyjnej i profilaktycznej w zakresie objętej celami Stowarzyszenia
4. Organizowanie festynów, pikników, koncertów i innych imprez kulturalnych o podobnym charakterze
5. Organizowanie, prowadzenie zajęć, warsztatów dla dzieci i młodzieży o tematyce związanej z celami Stowarzyszenia
6. Organizowanie pomocy
7. Inne działania realizujące cele statutowe
8. Racjonalne gospodarowanie zasobami środowiska naturalnego oraz dbałości o wartości kultury materialnej, duchowej, społecznej i etnicznej
§ 9 Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą mającą charakter dodatkowy w stosunku do działalności pożytku publicznego, na zasadach określonych w innych przepisach. Cały dochód będzie przeznaczony na działalność pożytku publicznego i nie może być przeznaczony do podziału między członków.
ROZDZIAŁ III
CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
§ 10 Członkami Stowarzyszenie mogą zostać osoby fizyczne i prawne.. Osoba prawna może zostać jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
§ 11 Stowarzyszenie posiada członków: · Zwyczajnych · Honorowych · Wspierających
§ 12 1. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może zostać każda osoba fizyczna, będąca obywatelem Polski, która złoży deklarację członkowską na piśmie. - pełnoletnia - małoletnia w wieku 16 – 18 lat mogąca korzystać z biernego i czynnego prawa wyborczego (bez większości w Zarządzie)
2. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia staje się osoba, która :po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia - złoży pisemną deklarację członkowską - zobowiąże się do realizacji celów i wartości statutu - uzyska akceptację Zarządu - zobowiąże się do regularnego opłacania składek członkowskich w wysokości określonej przez Walne Zgromadzenie Członków
3. Uzyskanie członkostwa następuje uchwałą podjętą na zebraniu zarządu Stowarzyszenia, na podstawie złożonej deklaracji. Uchwała podejmowana jest zwykłą większością głosów
§ 13 1. Członkiem Honorowym może zostać osoba szczególnie zasłużona dla Stowarzyszenia, na wniosek Zarządu lub przynajmniej trzech Członków zwyczajnych, po zatwierdzeniu przez Walne Zebranie. 2. Walne Zebranie może odebrać nadany tytuł.
§ 14 1. Członkami wspierającymi mogą zostać osoby fizyczne lub prawne które popierają cele Stowarzyszenia i deklarują chęć wspierania go w formie finansowej, rzeczowej lub merytorycznej.
2. Członkiem wspierającym staje się osoba po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia
3. Zarząd Stowarzyszenia może dokonać skreślenia Członka wspierającego, który nie wywiązuje się ze złożonych deklaracji.
§ 15 Członkowie zwyczajni mają prawo:
1. Biernego i czynnego uczestnictwa w wyborach do władz Stowarzyszenia
2. Uczestniczenia we wszystkich formach działalności Stowarzyszenia
3. Korzystania z pomocy i dorobku Stowarzyszenia na zasadach określonych przez Zarząd
4. Używania symboli Stowarzyszenia
5. Zgłaszania wniosków dotyczących działalności Stowarzyszenia
§ 16 Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
1. Przestrzegać postanowień Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia,
2. Realizować program Stowarzyszenia i brać udział w jego działaniach,
3. Dbać o dobre imię i wizerunek Stowarzyszenia,
4. Uczestniczenia w walnych zebraniach członków,
5. Regularnie opłacać składki.
§ 17 Członkowie wspierający i honorowi posiadają prawa członków zwyczajnych za wyjątkiem biernego i czynnego prawa wyborczego oraz mają obowiązek wywiązywać się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegać statutu oraz uchwał władz Klubu. Mogą brać udział w pracach władz Stowarzyszenia na ich zaproszenie z głosem doradczym. Członkowie wspierający i honorowi są zwolnieni z opłacania składek.
§ 18 Członkostwo zwyczajne ustaje na skutek:
1. Wykluczenia przez Zarząd;
a) z powodu zalegania z opłacaniem składek przez okres 12 miesięcy
b) z powodu rażącego naruszania zasad statutowych oraz nieprzestrzegania uchwał władz Stowarzyszenia
c) ze względu na brak przejawów aktywnej działalności na rzecz Stowarzyszenia osobowości prawnej przez osoby prawne, a także w przypadku zalegania opłacania składek członkowskich przez okres 12 miesięcy.
2. Utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku
3. Śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego.
4. Rezygnacji złożonej przez członka.
§ 19 Od uchwały Zarządu w sprawie pozbawienia członkostwa przysługuje zainteresowanemu odwołanie do Walnego Zebrania Członków w terminie 30/14 dni od otrzymania decyzji Zarządu. Odwołanie jest rozpatrywane na najbliższym Walnym Zebraniu Członków. Uchwała Walnego Zebrania Członków jest ostateczna.
ROZDZIAŁ IV
WŁADZE STOWARZYSZENIA
§ 20 1. Władzami Stowarzyszenia są: - Walne Zebranie - Zarząd Stowarzyszenia - Komisja Rewizyjna
2. Kadencja władz trwa 4 lata 3. Wybory do władz stowarzyszenia, odbywają się w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów
§ 21 1. Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia Walne Zebranie może być zwyczajne lub nadzwyczajne
2. Walne Zebranie zwołuje Zarząd Stowarzyszenia raz w roku, nie później jednak niż w pierwszym kwartale roku. Może je również zwołać w trybie nadzwyczajnym Zarząd, Komisja Rewizyjna lub co najmniej 1/3 członków zwyczajnych.
3. O terminie Walnego Zebrania Zarząd zawiadamia co najmniej na 14/21 dni przed jego zwołaniem w formie pisemnej, telefonicznej lub pocztą elektroniczną e-mail
4. W Walnym zebraniu udział biorą:
a) z głosem stanowiącym - członkowie zwyczajni
b) z głosem doradczym - członkowie wspierający, honorowi i zaproszeni goście
5. Uchwały Walnego Zebrania zapadają zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym przy obecności:
a) w pierwszym terminie przy obecności, co najmniej ½ ilości Członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania.
b) w drugim terminie wyznaczonym tego samego dnia- po 15 minutach od pierwszego terminu bez względu na ilość członków Stowarzyszenia 6. Walne Zebranie wybiera w jawnym głosowaniu Zarząd Stowarzyszenia i Komisję Rewizyjną na czteroletnią kadencję zwykłą większością głosów przy udziale co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
7. Kompetencje Walnego Zebrania : - Ustalenie wytycznych i kierunków działania Stowarzyszenia - Podejmowanie uchwał - Wybór i odwoływanie władz Stowarzyszenia - Rozpatrywanie sprawozdań z działalności władz i ustalenie regulaminu ich działania oraz udzielanie absolutorium ustępującym władzom. - Decydowanie o sprawach nie uregulowanych Regulaminem - Uchwalanie zmian w Regulaminie Stowarzyszenia - Nadawanie i odbieranie tytułu Członka Honorowego - Rozpatrywanie odwołań skreślenia z listy członków Stowarzyszenia - Uchwalanie wysokości składek członkowskich oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia - Rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu - Uchwalanie decyzji o rozwiązaniu Stowarzyszenia.
8. Nadzwyczajne Walne Zebranie zwołuje się w przypadku ustąpienia 2/3 Członków Zarządu lub równoczesnego ustąpienia wszystkich Członków Komisji Rewizyjnej, o ile ustąpienie nastąpi więcej jak trzy miesiące przed przewidywanym terminem Walnego Zebrania, oraz na wniosek Komisji Rewizyjnej. W powyższych przypadkach Walne Zebranie należy zwołać najpóźniej w ciągu jednego miesiąca od daty w/w przyczyn.
9. Nadzwyczajne Walne Zebranie opiera się na tych samych przepisach, co Walne Zebranie a obraduje wyłącznie nad sprawami, dla których zostało zwołane.
§ 22 1. Zarząd Stowarzyszenia wybierany jest w głosowaniu jawnym na 4-letnią kadencję.
2. Zarząd Stowarzyszenia podejmuje uchwały zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej połowy członków. Przy równej liczbie głosów decyzję podejmuje Przewodniczący.
3. Zadania Zarządu Stowarzyszenia : - Określenie programu działania - Przygotowanie koncepcji rozwoju - Ocena działalności Stowarzyszenia - Inicjowanie uchwał Walnego Zebrania - Kierowanie bieżącą pracą Stowarzyszenia - Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz oraz działanie w jego imieniu - Wykonywanie uchwał Walnego Zebrania - Zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia - Przyjmowanie i wykluczanie z listy członków Stowarzyszenia - Zwoływanie Walnego Zgromadzenia Członków - Rozpatrywanie postulatów i wniosków przedstawionych przez Komisję Rewizyjną - Podejmowanie decyzji i uchwał we wszystkich sprawach za wyjątkiem spraw zastrzeżonych do kompetencji Walnego Zgromadzenia i Komisji Rewizyjnej - Przygotowywanie sprawozdań dla Walnego Zgromadzenia - Planowanie i prowadzenie gospodarki finansowej - Współpraca z innymi organizacjami i instytucjami.
4. Na wniosek Komisji Rewizyjnej Zarząd Stowarzyszenia może mocą uchwały zawiesić w czynnościach każdego członka Zarządu Stowarzyszenia Uchwała musi być przyjęta bezwzględną większością głosów.
§ 23 1. Zarząd Stowarzyszenia wybierany jest przez Walne Zebranie na 4 - letnią kadencję w głosowaniu jawnym.
2. Zarząd Stowarzyszenia jest organem wykonawczym Walnego Zebrania.
3. Zarząd Stowarzyszenia składa się od 5 do 7 członków, którzy spośród siebie wybierają w głosowaniu jawnym:
· Przewodniczącego Stowarzyszenia
· Wiceprzewodniczących Stowarzyszenia
· Sekretarza Zarządu
· Skarbnika Zarządu
· Członków Zarządu
4. W przypadku gdy skład Władz Stowarzyszenia ulegnie zmniejszeniu w trakcie trwania kadencji uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu. W tym trybie można powołać nie więcej niż połowę składu organu.
5. Radni Powiatowi i Gminni, członkowie stowarzyszenia mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
6. Członkowie Zarządu nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślnie ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
7. Do składania oświadczeń woli, zobowiązań majątkowych i prawnych jest upoważniony Przewodniczący i Skarbnik, v-ce Przewodniczący i Skarbnik, Przewodniczący i v-ce Przewodniczący.
8. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał. Posiedzenia Zarządu zwołuje Przewodniczący. Szczegółowy tryb podejmowania uchwał Zarządu określa wewnętrzny Regulamin Zarządu.
9. Zarząd Stowarzyszenia powołuje pełnomocników „Stowarzyszenia Ciosek” oraz ustala ich zakres obowiązków.
§ 24 1. Komisję Rewizyjną wybiera w głosowaniu jawnym Walne Zebranie na 4 - letnią kadencję w liczbie 3 osób. Komisja wybiera spośród siebie Przewodniczącego. Podejmuje uchwały większością głosów przy pełnym składzie Komisji.
2. Komisja Rewizyjna jest powoływana do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia. Kontroluje jego działalność nie rzadziej niż 2 razy w roku.
3. W skład Komisji Rewizyjnej mogą wchodzić jedynie członkowie zwyczajni Stowarzyszenia.
4. Członkostwo w Komisji Rewizyjnej ustaje z chwilą ustania członkostwa w Stowarzyszeniu z powodów określonych w § 18 lub w przypadku pisemnej rezygnacji członkostwa w Komisji Rewizyjnej.
5. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślnie ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
6. Do zadań Komisji należy :
• Wykonywanie kontroli stałej całokształtu działalności programowej pod względem jej zgodności ze Statutem
• Kontrola działalności finansowej i majątkowej
• Składanie Walnemu Zebraniu sprawozdań ze swej działalności i stawianie o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi
• Nadzór i kontrola nad pracami Zarządu w zakresie merytorycznym i finansowym.
• Wnioskowanie o odwołanie Zarządu lub poszczególnych członków Zarządu w razie jego bezczynności.
7. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą piastować żadnych innych funkcji w Stowarzyszeniu
ROZDZIAŁ V
MAJĄTEK STOWARZYSZENIA
§ 25 1. Majątek Stowarzyszenia mogą stanowić nieruchomości, ruchomości, papiery wartościowe, gotówka.
2. Majątek Stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, dotacji, darowizn, spadków, zapisów, lokat, subwencji,dochodów z własnej działalności statutowej oraz innych środków pozyskanych od osób fizycznych i prawnych na realizacje celów statutowych.
3. Majątkiem Stowarzyszenia dysponuje Zarząd Stowarzyszenia, za co jest odpowiedzialny i prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami. Decyzje w sprawach nabywania, zbywania i obciążania majątkiem Stowarzyszenia podejmuje Zarząd Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ
VI ZMIANY STATUTU
§ 26 1. Zmiana Statutu Stowarzyszenia może nastąpić na mocy uchwały Walnego Zebrania w obecności co najmniej 2/3 członków, zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym.
2. Wnioski i propozycje dotyczące zmian w Statucie mogą kierować członkowie za pośrednictwem Zarządu. LIKWIDACJA STOWARZYSZENIA
§ 27 1. Rozwiązanie Stowarzyszenia może nastąpić na podstawie uchwały Walnego Zebrania w głosowaniu jawnym lub tajnym przy obecności co najmniej 2/3 członków i 3/4 ważnych głosów.
2. Zarząd Stowarzyszenia podejmie uchwałę o przekazaniu majątku i ustala skład Komisji Likwidacyjnej.
3. W razie rozwiązania Stowarzyszenia Walne Zebranie podejmuje uchwałę o sposobie likwidacji Stowarzyszenia i ustala cel na jaki zostanie przeznaczony majątek Stowarzyszenia po uregulowaniu wszystkich zobowiązań.
ROZDZIAŁ VII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 28 1. W sprawach nie objętych postanowieniami statutu stosuje się przepisy „Prawo o stowarzyszeniach” oraz obowiązujące akty wykonawcze.
2. Nazwa i Symbol Stowarzyszenia Wspólnota śląska „Ciosek” są wzorami zastrzeżonymi.