Czerwionka- Leszczyny jako jedna z wielu gmin górniczych może szczycić się bogactwem kultury śląskiej, między innymi długoletnimi tradycjami górniczymi. Dziedzictwo te, otrzymane od naszych przodków jest dla nas- mieszkańców sporym wyróżnieniem. Chcąc poszerzać wiedzę na temat naszej gminy oraz kultywować tradycje regionalne Stowarzyszenie Wspólnota Śląska „Ciosek” zrealizowało projekt pn. „Jak to w Czerwionce downiyj było”, do którego zostały zaproszone przedszkolaki z wszystkich placówek naszej gminy. Działania te miały na celu rozbudzenie wśród najmłodszych zainteresowania tematyką lokalną oraz popularyzację wiedzy o „naszej małej ojczyźnie”. Dzięki funduszom pozyskanym z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka- Leszczyny dzieci miały możliwość poznania śląskiej kultury, tradycji, a także gwary.
Projekt rozpoczął się od konkursu na najładniejszy wianek i czapkę górniczą- czako. Duże zainteresowanie konkursem pozytywnie zaskoczyło komisję oceniającą stworzone przez dzieci prace. Wyłonienie zwycięzców było nie lada wyzwaniem. W konkursie na najładniejszy wianek zwyciężyła Julia Więcek z Przedszkola w Bełku, drugie miejsce w tej kategorii zdobyła Milena Gorzawska z Przedszkola nr 3, dodatkowo komisja wyróżniła pracę Judyty Witoszek z Przedszkola nr 11. Czapkę górniczą, która najbardziej spodobała się komisji wykonał Nikodem Staniek z Przedszkola nr 10, drugie miejsce w tej kategorii zdobyła praca Zofii Jabłońskiej z Przedszkola nr 6. Ponadto komisja przyznała wyróżnienie dla czako przygotowanej przez Paulinę Machura z Przedszkola nr 7. Zaproszenie do pracy w komisji przyjął Pan Czesław Fojcik- znany ze swojej twórczości związanej z perełką architektoniczną naszego regionu- familokami. Dzięki jego hojności komisja mogła przyznać wyróżnienie specjalne. Ufundował on nagrodę dodatkową, którą otrzymała Maja Schier z Przedszkola nr 10. Pozostałych uczestników konkursu nagrodzono dyplomami oraz drobnymi upominkami.
Chcąc zapoznać przedszkolaków z gwarą i kulturą śląską wokalistki- Kasia i Claudia Chwołka, ubrane w tradycyjne śląskie stroje specjalnie uszyte na tę okazję odwiedziły placówki wszystkich przedszkoli. Przeprowadziły pogadankę na temat tradycji regionalnych oraz opowiedziały „Jak to w Czerwionce downiyj było”. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały „Berów i bojek śląskich”. W postać górnika, który towarzyszył Ślązaczkom wcielił się Pan Antoni Procek- Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, wieloletni inżynier górnictwa, który opowiedział dzieciom o trudzie pracy górnika. Galowy strój górniczy Pana Antoniego zachwycił najmłodszych. Przedszkolaki miały możliwość przymierzenia czako, z czego bardzo chętnie skorzystały. W ramach uczestnictwa w projekcie każde z przedszkoli otrzymało pozycje książkowe tematycznie związane z naszym regionem ufundowane przez Pana Mariusza Kaszka- członka Zarządu Powiatu Rybnickiego.
Kolejnym etapem projektu była wycieczka wszystkich przedszkoli naszej gminy do Izby Tradycji mieszczącej się przy byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Dębieńsko”. Przedszkolaki miały okazję poznać dawne dzieje górnictwa, a także narzędzia i maszyny wraz z ich śląskim nazewnictwem. Największe zainteresowanie wzbudziły eksponaty, które można było nie tylko podziwiać, ale także dotknąć. Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały Legendy o Skarbniku. Bardzo wczuły się w atmosferę kopali, każdy z nich chciał przymierzyć hełm górniczy i poczuć się jak prawdziwy górnik. Ponadto przewodnicy barwnie opowiadali o życiu w dawnej śląskiej rodzinie, oprowadzając dzieci po śląskiej izbie i kuchni. Sądząc po reakcjach młodych zwiedzających można wysnuć wniosek iż chcieliby tu wrócić.
Po Izbie Tradycji przedszkolaków oprowadzali członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa- Pan Marian Wójcik, Pan Jerzy Herman oraz Pan Krzysztof Jaworski. W tym miejscu serdecznie dziękujemy SITG za współpracę w realizacji całego przedsięwzięcia. Aby poprawić bezpieczeństwo przedszkolaków poruszających się po drogach każdy przedszkolak otrzymał z rąk Wiceprzewodniczącego Wspólnoty Śląskiej „Ciosek” - Pana Mirosława Pindla odblaskowy, kolorowy trójkącik.
Stowarzyszenie chce, aby projekt stał się wydarzeniem cyklicznym. O potrzebie jego realizacji mogą świadczyć uśmiechnięte twarze około siedmiuset dzieci- uczestników projektu. Ogromne słowa uznania należą się wszystkim tym, którzy podjęli te wyzwanie, trudno wymienić wszystkich, ale na pewno trzeba wspomnieć o trzech Paniach: Mirosławie Piecha, Hannie Śleziona i Karolinie Jamiołkowskiej. Jesteśmy dumni, ale także zobowiązani do kultywowania tradycji regionalnych oraz aktywizacji w tym zakresie najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Gdyż jedynie przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie jest kluczem do tego, aby nigdy nie zanikły.