Jak to w Czerwionce downij było - II edycja projektu

Wspólnota Śląska "Ciosek" propaguje śląskość i tradycje śląskie wśród najmłodszych.

    W czasie od 14 do 28 listopada 2016 roku przedszkolaki uczęszczające do placówek przedszkolnych  na terenie Gminy  i Miasta Czerwionka Leszczyny otrzymały zaproszenie do wspólnej zabawy. Zabawy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Wspólnota Śląska "Ciosek"a zrealizowanej poprzez wdrożenie projektu stworzonego specjalnie w celu zainteresowania dzieci przedszkolnych szeroko pojętą tematyką lokalnej "śląskości" śląską kulturą oraz gwarą.

    Obcowanie przez zabawę ze  śląskością dzieci rozpoczęły od rysunków, które wykonały węglem. Konkursowi towarzyszyła miła atmosfera i wiele radości. Po zakończeniu tej trudnej dyscypliny komisja wyłoniła jej zwycięzców. W konkursie śląskiego rysunku węglem wyłoniono następujących laureatów:

1 - miejsce Angelika Gołębiowska ( przedszkole nr 6)
2 - miejsce Alicja Kielech ( przedszkole nr 10)
3 - miejsce Nadia Kala ( przedszkole nr 8)

W konkurencji tej komisja przyznała wyróżnienia które otrzymali:

Judyta Witoszek( przedszkole nr 11)
Mateusz Przygodzki( przedszkole nr 7)
Klaudia Szymik ( przedszkole nr 8)
Zuzanna Skorupka ( Bełk)
Milena Gorzawska ( przedszkole nr 3)
Marzena Siwoń ( przedszkole nr 10)
Małgorzata Piórecka ( przedszkole nr 6)
Martyna Salamon ( przedszkole nr 1)

    Rodzice wszystkich  dzieci , również tych które otrzymały najwyższe noty i wyróznienia przyznane przez komisję oceniającą prace powinni być dumni ze swoich pociech ponieważ w komisji zasiadał sam Czesław Fojcik mieszkaniec naszej gminy z zawodu górnik a z zamiłowania artysta malarz co stanowiło gwarancją iż przeprowadzony konkurs posiadał wysoką wartość artystyczną i poznawczą dla propagowania śląskości wśród najmłodszych.

    Trudy związane z tworzeniem szkiców w  węglu zostały wynagrodzone naszym najmłodszym mieszkańcom poprzez Występ śląskich wokalistek Pań Katarzyny i Claudi Chwołka. Artystki wystąpiły w bajecznie kolorowych śląskich strojach a ich występowi towarzyszył Pan Grzegorz Gąsiorek w galowym mundurze górniczym przygrywając im akordeonem .Występy te to nie tylko był śpiew ale także wspólne czytanie Berów i bojek śląskich, których przedszkolaki słuchały z zapartym tchem. Jakby tego było mało następnym punktem projektu była wycieczka do Izby Tradycji mieszczącej sie przy byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Dębieńsko" po której dzieci oprowadzane były przez Panów Mariana Wójcika, Jerzego Hermana i Krzysztofa Jaworskiego . W salach Izby Tradycji przedszkolaki miały okazję zobaczyć wiele eksponatów towarzyszących przez kilka wieków górnictwu na terenie Śląska jak i codziennemu życiu ludzi w śląskich domach.

    Pod koniec całodniowego programu zadowolonym i dobrze bawiącym sie maluchom Zastępca Przewodniczącego Wspólnoty Śląskiej "Ciosek" Mirosław Pindel wręczył odblaskowe breloki  by przypominały im mile chwile spędzone podczas zabawy ze "śląskością" i poprawiały ich bezpieczeństwo na drogach.

    W tym miejscu należy wręcz głośno wyartykułować kilka słów uznania osobom, których zaangażowanie i bezinteresowność pozwoliła zrealizować  tak ważny z punktu widzenia edukacji młodych ludzi żyjących na terenie  Gminy i Miasta Czerwiona Leszczyny projekt. Nie sposób jest wymienić wszystkich , lecz szczególne podziękowania należą się Paniom; Mirosławie Piecha , Hannie Śleziona oraz Katarzynie Guzik. Ponadto ogromne podziękowania kierujemy w stronę Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny za pomoc merytoryczną i finansową ( środki na realizację projektu pozyskano z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny).